Історія підприєства

     Початком заснування Харківського державного експериментального протезно-ортопедичного підприємства вважається 1915 рік, коли в м.Харкові було відкрито протезна майстерня.
      У перший рік чисельність працюючих склала всього 5 осіб, які випускали щомісяця 10-12 протезів.
      У зв’язку зі збільшенням числа увеченних воїнів за рішенням Всеросійської Земської Ради в 1916 році протезні майстерні були реорганізовані в Харківський протезний завод.
      Після Жовтневої революції завод переходить у відання Народного Комісаріату соціального забезпечення. Перед заводом було поставлено завдання задоволення потреби не тільки увеченних воїнів, але і всього цивільного населення, які мали потребу в протезно-ортопедичних виробах.
      Наприкінці 1917 року протезний завод був переведений в нове чотириповерхове приміщення по вул. Слов’янської 3, де перебував до 1977 року.
      У наступні роки, поряд зі збільшенням виробничих площ, завод поповнився новим технологічним обладнанням, що дозволило вже в 1925 році випускати 9500 одиниць протезних виробів і обслуговувати населення всієї лівобережної України.
      З 1929 року крім протезних виробів та ортопедичного взуття завод почав випускати ще і медичне обладнання, в якому вкрай потребували лікувальні установи. У 1937 році завод збільшив виробництво в порівнянні з 1926 роком більш ніж в два рази, а в порівнянні з 1916 роком в 17,5 рази і перетворився на велике підприємство протезної промисловості.
      Біля витоків створення і формування нашого підприємства були такі видатні вчені і фахівці, як хірург, професор Мєщанінов Н. П., член-кореспондент АМН НОВАЧЕНКО Н. П., професори КОТІВ А. П. і БОГДАНОВ Н. А., які створили наукові основи вітчизняного протезування.
      На початку Великої Вітчизняної війни завод був евакуйований з усім обладнанням, робочими і ІТП у м. Орджонікідзе, де поряд з випуском протезних виробів здійснювалося виробництво військової продукції.
      У серпні 1942 року завод змушений був вдруге евакуюватися в місті Семипалатинську. Тут колектив заводу в важких умовах протягом одного місяця зміг налагодити виробництво продукції, вкрай необхідної для забезпечення поранених воїнів евакогоспіталів Середньої Азії.
Після визволення м.Харкова від фашистських загарбників з грудня 1944 року завод знову почав випуск протезної продукції.
      У післявоєнний період, крім випуску протезно-ортопедичних виробів та ортопедичного взуття, на заводі організовується виробництво кисневих наметів, ліжечок-грілок (кювезів), апаратів для витяжки зубних гільз та інших видів медичного обладнання.
      Колектив заводу, надаючи широку протезно-ортопедичну допомогу населенню, повернув і повертає до суспільно-корисної діяльності багато тисяч інвалідів, які втратили працездатність на війні, а також в результаті травм у побуті, на виробництві і внаслідок хвороб.
      За успішне виконання завдань з випуску продукції, вдосконалення протезно-ортопедичної допомоги населенню, розширення виробництва товарів народного споживання Харківський завод протезних виробів в 1971 році був нагороджений орденом «Знак Пошани».
      Великою подією в житті колективу підприємства стало будівництво комплексу будівель і споруд нового заводу по вул. Котлова 112. Ця подія була другим народженням заводу. У новому приміщенні створені сприятливі умови не тільки працівникам підприємства, але і значно покращено обслуговування замовників.
      На даний час на заводі працює понад 200 осіб. Завод активно розширюється і розвивається, надаючи допомогу не тільки жителям Харкова але і всій Україні! Тут виготовляються: протези верхніх та нижніх кінцівок, в т. ч. корсети, дрібні протезні вироби, бандажі, ортопедичне взуття та ін.
      Проводиться необхідний ремонт протезно-ортопедичних виробів. На підприємстві випускається широка номенклатура засобів малої механізації для інвалідів. Це столи приліжкові, візки харчові, білизняні і санітарні, манеж-ходунки, стільці туалетні і т.д ..
Освоюється і розширюється номенклатура металевих протезних напівфабрикатів.