Про підприємство

Про підприємство КХЕПОПХарківське казенне експериментальне протезно-ортопедичне підприємство засноване у 1915 році, коли у м. Харкові була відкрита протезна майстерня. У перший рік роботи чисельність працюючих склала усього 5 осіб, які виробляли щомісячно 10-12 протезів. У зв’язку із збільшенням кількості воїнів, що зазнали каліцтва за рішенням Всеросійської Земської Ради у 1916 році протезні майстерні були реорганізовані у Харківський протезний завод.

Після революції 1917 року завод переходить до відання Народного Комісаріату соціального забезпечення. Перед заводом було поставлене завдання задоволення потреб не тільки воїнів, що зазнали каліцтва, але й усього цивільного населення, що потребувало протезно-ортопедичних виробів. У кінці 1917 року протезний завод був переведений до нової чотириповерхової будівлі по вул. Славянській 3, де знаходився до 1977 року. У подальші роки, поряд із збільшенням виробничих площ, завод поповнився новим технологічним обладнанням, що дозволило вже у 1925 році виготовляти 9500 одиниць протезних виробів та обслуговувати населення усієї лівобережної України.

З 1929 року крім протезних виробів та ортопедичного взуття завод почав виготовляти ще й медичне обладнання, якого вкрай потребували лікувальні установи. У 1937 році завод збільшив виробництво у порівнянні з 1926 роком більш ніж у два рази, а у порівнянні з 1916 роком у 17,5 разів та перетворився на велике підприємство протезної промисловості.

До створення та формування нашого підприємства долучились такі видатні вчені та спеціалісти, як хірург, професор Мещанінов О..І, член-кореспондент АМН Новаченко М. П., професори Котов А. П. та Богданов Н. А., які створили наукові основи вітчизняного протезування.

На початку Великої Вітчизняної війни завод був евакуйований з усим обладнанням, робочими та ІТП до м. Орджонікідзе, де разом з виготовленням протезних виробів здійснювалося виробництво військової продукції. В серпні 1942 року завод змушений був повторно евакуюватися до м. Семипалатинськ. Тут колектив заводу в тяжких умовах впродовж одного місяця зміг налагодити виробництво продукції, вкрай необхідної для забезпечення поранених бійців евакошпиталів Середньої Азії.

Після звільнення м. Харкова від фашистських загарбників з грудня 1944 року завод знову почав виготовлення протезної продукції. В післявоєнний період, крім виготовлення протезно-ортопедичних виробів та ортопедичного взуття, на заводі організовується виготовлення кисневих наметів, ліжечок-грілок (кювезів), апаратів для витягування зубних гільз та інших видів медичного обладнання.

За успішне виконання завдань з виготовлення продукції, вдосконалення протезно-ортопедичної допомоги населенню, розширення виробництва товарів народного вжитку Харківський завод протезних виробів в 1971 році був нагороджений орденом «Знак Пошани».

Великою подією в житті колектива підприємства виявилось будівництво комплексу будівель та споруд нового завода площею 14140,9 м2 на земельній ділянці площею 1,2 га по вул. Котлова 112. Ця подія була другим народженням заводу. У новій будівлі не тільки створені сприятливі умови працівникам підприємства, але й значно покращене обслуговування замовників.

Станом на 01 січня 2017 року на підприємстві працює близько 200 осіб. Підприємством надаються усі необхідні види протезно-ортопедичної допомоги населению. Тут виготовляються протези верхніх та нижніх кінцівок, в тому числі за технологією фірми «ОТТО-БОКК», апарати й тутори, корсети, дрібні протезні вироби, бандажі, ортопедичне взуття. Здійснюється гарантійний та післягарантійний ремонт протезно-ортопедичних виробів, візків та засобів малої механізації. На підприємстві виробляеться широка номенклатура засобів малої механізації для інвалідів: засоби особистої гігієни (стільці туалетні, вмивальники на колесах, підставки для ванни і т.д.), меблі (столи прикроватні), засоби для пересування, керовані обома руками (ходилки на колесах и ходилки-стільці).

На підприємстві створений та працює Сервісний центр з надання послуг людям з обмеженими можливостями.